Jak osuszyć betonową posadzkę po wycieku wody?
Beton to materiał o stosunkowo niewielkiej nasiąkliwości, jednak gromadzenie się w nim wody może wywoływać poważne następstwa, związane z zachodzącymi reakcjami chemicznymi powodującymi obniżenie jego wytrzymałości, a także oznaczające przyspieszone wychładzanie się pomieszczenia i stworzenie idealnych warunków do rozwoju grzybów pleśniowych uwalniających szkodliwe dla zdrowia mykotoksyny. Skutkiem zawilgotnienia jest też nieprzyjemny zapach utrzymujący się w budynku. Sposobem na poradzenie sobie z takimi sytuacjami będzie fachowe osuszanie po zalaniu. W Rzeszowie usługi tego rodzaju wykonuje firma Osuszanie Pro. Przekonajmy się, jakimi technikami można się posłużyć w celu pozbycia się problemu.
Na czym polega osuszanie?
Woda zbierająca się w porach znajdujących się w strukturze każdego materiału może być usunięta na wiele sposobów. Najczęściej stosowane są metody polegające na zmniejszeniu wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia. Powoduje to naturalny proces dążenia do wyrównania jej poziomu, co sprawia z kolei, że wilgoć stopniowo paruje z części przypowierzchniowej, przechodząc do powietrza. Wewnątrz materiału dochodzi do sukcesywnej zmiany zawartości wody, dzięki czemu po czasie wilgotność może zostać obniżona do odpowiedniego poziomu. Alternatywą dla takiego podejścia jest użycie preparatów chemicznie wiążących wodę albo wywołujących jej wypieranie i krystalizację prowadzącą do zatykania porów.
Jakimi metodami osusza się beton?
Posadzkę betonową można osuszać wieloma technikami. W grę wchodzi zarówno stosowanie osuszaczy kondensacyjnych, powodujących skraplanie się wilgoci, jak i osuszaczy adsorpcyjnych, gdzie wilgoć jest wiązana chemicznie. Stosuje się też wtłaczanie przesuszonego powietrza, które wprowadza się do otworów wykonanych w podłodze, co zwiększa zakres jego oddziaływania i przyspiesza cały proces. Możliwe jest też np. użycie promieniowania podczerwonego lub mikrofalowego.