Czym jest osuszanie naturalne i czy jest skuteczne?
Obecność wody w elementach konstrukcyjnych budynku negatywnie wpływa na jego trwałość, znacząco pogarsza parametry termoizolacyjne, a także prowadzi do zagrożenia inwazją grzybów pleśniowych, które mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. W przypadku powodzi, podtopienia czy zalania wskutek awarii hydraulicznej albo prowadzenia akcji gaśniczej najlepszą opcją okaże się decyzja o zleceniu profesjonalnego osuszania budynku. W Lublinie działania w tym obszarze wykonuje firma Osuszanie Pro. Przekonajmy się, jakie są naturalne i sztuczne metody osuszania i sprawdźmy, co się z nimi wiąże.
Co trzeba wiedzieć o osuszaniu naturalnym?
Osuszanie naturalne to metody, w których podstawą jest uniemożliwienie dalszego dopływu wilgoci, co pozwala na pozbycie się nadmiaru wody znajdującej się w strukturze danego elementu. W tym celu możliwe jest odtworzenie hydroizolacji poziomej np. przez wbijanie blach ze stali nierdzewnej, a także stosowanie iniekcji środków powodujących przerwanie podciągania kapilarnego oraz związanie części wilgoci. Opcją jest tu także użycie elektroosmozy. Przy osuszaniu naturalnym wyprowadzanie wilgoci odbywa się bez dodatkowego wspomagania, bazując na wysychaniu danego materiału. Wadę takich technik jest jednak długi czas potrzebny na uzyskanie zadowalających rezultatów. W przypadku grubych murów i materiałów silnie porowatych może on być liczony nawet w latach, ponieważ średni spadek wilgotności to zaledwie ok. 1,5% miesięcznie z wyłączeniem okresu jesienno-zimowego.
Jakie są techniki osuszania sztucznego?
Osuszanie sztuczne nazywane też wspomaganym polega na aktywnym pozbywaniu się wody. Może ono następować za sprawą użycia gorącego powietrza lub osuszaczy absorpcyjnych, kondensacyjnych albo mikrofalowych. Niezależnie od wybranej techniki osuszania sztucznego rezultaty są osiągane dużo szybciej niż przy osuszaniu naturalnym, ich zastosowanie będzie więc znacznie bardziej ekonomiczne.